همیشه قبل از هرکاری باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید. برای شروع بهتر است اطلاعات اولیه در رابطه با خرید کابل برق را دریافت کنید. اما تنها به این مقاله بسنده نکنید و به جمع آوری اطلاعات بیشتر درمورد خرید کابل برق چه در این سایت و چه در سایت دیگری بپردازید. ابتدا باید بدانید که خودتان قصد سیم کشی برق دارید یا شخص دیگری. با در ادامه مقاله خرید کابل برق همراه باشید.

خرید کابل برق کاری بسیار تخصصی است و لازمه آن داشتن اطلاعات کافی است. بهترین کرا کمکگرفتن از شخصی متخصص در این رابطه است اما می توانید خودتان به خرید کابل برق بپردازید.

لیست قیمت کابل برق جهت خرید کابل برق را می توانید از همکاارن فروش ما دریافت فرمایید به دلیل تغییر قیمت به صورت روزانه قیمتی ثابتی در سایت وجود ندارد. تنها اطلاعات سیم و کابل ها برای آشنایی بیشتر در اختیار شما قرار می گیرد.

انواع کابل برق و اصول اولیه

نصب کابل برق در خانه می تواند کاملا گیج کننده باشد و ما به شما می آموزیم که چگونه انواع سیم و کابل برق را بشناسید و به خرید کابل برق بپردازید. هر یک از انواع سیم و کابل برق ابعاد و کاربرد های متفاوتی دارند. هر کدام بر اساس نوعی که دارند هدف خاصی را دنبال می کنند.

کابل یا سیم برق

شاید برخی افراد فکر کنند که سیم و کابل هر دو یکی هستند و یک کار را انجام میدهند اما تفاوتی میان این دو وجود دارد. در خرید کابل برق  باید بدانید که کابل مجموعه ای از دو یا چند سیم در یک ژاکت است اما سیم ها هادی های عایق بندی شده یا خالی داخل ژاکت هستند.

تشخیص نوع سیم و کابل

انداره سیم ها مختلف است و اگر به اعداد روی آن دققت کنید متوجه می شوید که هر چه اعداد روی آن بزرگتر باشد ابعاد سیم کوچکتر است. متداول ترین ابعاد سیم و کابل هایی است که در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر در حال اضافه کردن یک پریز هستید، باید از سیمی مشابه سیم کشی موجود استفاده کنید. اما چگونه سیم کشی قبلی را تغییر دهید و سیم های جیدی را نصب کیند؟ این کار کاملا ساده است اما همانطور که برای خرید کابل برق نیاز به یه متخصص دارید، باید برای نصب سیم برق هم از یک فرد متخصص کمک بگیرید. یا حداقل اطلاعاتتان را تکمیل کنید.

به عنوان مثال، 14-2 دارای دو هادی 14 است؛ گرم و خنثی. این کابل همچنین حاوی یک سیم مسی لخت است. هادی های جداگانه نیز دارای کد رنگی هستند که هدف آنها را در مدار به شما می گوید.

کدگذاری رنگ غلاف بیرونی در خرید کابل برق

رنگ غلاف بیرونی کابل گیج سیم داخل غلاف و همچنین درجه آمپراژ مدار را به شما می گوید.

سفید = سیم 14، مدار 15 آمپر

زرد = سیم 12، مدار 20 آمپر

نارنجی = سیم10، مدار 30 آمپر

سیاه = سیم 8 یا 6، مدارهای 45 یا 60 آمپر

خاکستری = کابل زیرزمینی. از آنجایی که تمام کابل UF (فیدر زیرزمینی) خاکستری است، برچسب غلاف را برای مشخصات و مدار بررسی کنید. در خرید کابل برق باید بدانید که همه کابل ها دارای کد رنگی نیستند.

کدگذاری رنگ غلاف کابل در سال 2001 آغاز شد و هنوز داوطلبانه است. اگر سیم کشی قدیمی تری دارید، تصور نکنید که با کدگذاری رنگ فعلی مطابقت دارد. با این حال، اکثر تولید کنندگان اکنون از کد رنگ استاندارد پیروی می کنند. پس در خرید کابل برق همه کابل ها کدگذاری یکسان دارند.

مشکلات و اشتباهات سیم کشی بسیار رایج هستند و در صورت عدم تصحیح می توانند باعث اتصال کوتاه، شوک و حتی آتش سوزی شوند.

کد گذاری رنگ کابل برق در خرید

این کدها برای همه هادی ها استاندارد است و در خرید کابل برق به شما کمک می کند. رنگ هایی که به احتمال زیاد در خانه خود پیدا می کنید به شرح زیر است:

سیاه (قرمز) = سیم های حرارتی جریان را از پنل به دستگاه منتقل می کنند که می تواند یک کلید، پریز، چراغ برق یا دستگاه باشد. رنگ های دیگری برای سیم های داغ وجود دارد، اما آنها بسیار کمتر رایج هستند.

سفید = سیم های خنثی جریان را به پنل برمی گردانند و مدار را تکمیل می‌کنند.

سیم لخت (سبز) = در صورت بروز خطای earth، سیم مسیری را برای بازگشت جریان خطا به پنل فراهم می کند و در این حالت بریکر باز می شود یا فیوز منفجر می شود و  در نهایت جریان برق قطع می شود.

خرید کابل های غیر فلزی

این رایج ترین نوع کابل برق در خانه هایی است که از اواسط دهه 60 ساخته شده اند. “غیر فلزی” به سادگی به این معنی است که قسمت بیرونی فلزی نیست. اغلب به آن رومکس می گویند که یک نام تجاری است. به طور معمول، کابل NM-B یا دو هادی و یک earth یا سه هادی و یک earth دارد. هادی ها به صورت جداگانه عایق بندی شده اند، در کاغذ پیچیده شده و در پلاستیک پوشانده شده اند. سیم های earth یا مسی خالی هستند یا به رنگ سبز عایق بندی شده اند.

14-2 برای روشنایی عمومی و مدارهای مخزن استفاده می شود. حداکثر مدار 15 آمپر

14-3 برای کلیدهای سه طرفه و مدارهای پریز اسپلیت استفاده می شود. حداکثر مدار 15 آمپر

12-2 برای ظروف آشپزخانه 20 آمپری، حمام، لباسشویی و گاراژ استفاده می شود. مدارهای گرمایش 230 ولت تا 3700 وات؛ و مدارهای 115 ولتی تا 1800 وات. قابل استفاده در هر جایی به جای 14-2.

12-3 کاربردهای مشابه 12-2، با افزودن کلیدهای سه طرفه و مدارهای پریز اسپلیت.

کابل فیدر زیرزمینی

UF یا کابل فیدر زیرزمینی عمدتاً برای رساندن برق به گاراژهای جدا، ساختمان‌های بیرونی یا روشنایی در فضای باز استفاده می‌شود. هادی های عایق شده در غلاف قالب گیری می شوند. بسته به موقعیت، UF یا به طور مستقیم دفن می شود یا در مجرای اجرا می شود. باید از آسیب فیزیکی توسط مجرای جایی که از زمین خارج می شود و در معرض قرار می گیرد محافظت شود.

کابل با روکش فلزی

کابل MC در مناطق ناتمام که کابل در معرض آسیب فیزیکی قرار می‌گیرد، رایج است. گاهی اوقات در داخل دیوارها نیز استفاده می شود. یک سیم آلومینیومی لخت در تماس مداوم با روکش فلزی است. ترکیب سیم آلومینیومی، روکش و جعبه های فلزی مدار را زمینگیر می کند.

سیم برق رشته در مقابل جامد

سیم رشته ای انعطاف پذیرتر از جامد است. اگر سیم را از طریق مجرا می‌کشید، سیم رشته‌ای دور زدن گوشه‌ها و خم شدن مجرا را آسان‌تر می‌کند. با این حال، اگر شرایط نیاز به فشار دادن سیم ها از طریق مجرا دارد، باید از سیم جامد استفاده کنید.