در انواع سیم و کابل برق متوجه شدیم که سیم ها به سه نوع تقسیم می شوند؛ سیم مفتولی یا سیم تک رشته، سیم و کابل افشان و سیم نیمه افشان. گاهی اوقات برای خرید سیم و کابل برق دچار مشکل می شوید و تعداد زیاد انواع سیم و کابل شما را سردرگم می کند. با ما همراه باشید تا با یکی از انواع سیم و کابل یعنی سیم افشان آشنا شوید.

سیم و کابل افشان

به طور قطع بهترین انتخاب نیازمند داشتناطلاعات کافی در رابطه با آن است. برای اینکه بتوانید بهترین سیم افشان را انتخاب کنید لازم است با در ادامه همراه باشید تا اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سیم افشان هم مانند دیگر انواع سیم و کابل دارای هادی، روکش و عایق است. در واقع شکل هادی سیم و کابل افشان آن را از دیگر کابل ها مجزا می کند و در واقع تفاوت میان آن ها است. سیم های افشان هم هادی مسی دارند و هم هادی آلومینیومی. اما عایق آنها عمدتاً از جنس ‌‌پی وی سی (PVC) هست. برخی بر این نظر اند که سیم با هادی مسی از سیم با هادی آلومینیومی بهتر است.

به این دلیل که آلومینیوم زودتر با اکسیژن هوا دچار واکش و زنگ زدگی می شود. در نهایت همین موضوع طول عمر سیم را کاهش می دهد.

ظاهر سیم NYAF

نکات مهمی برای شناخت سیم افشان از ظاهرش وجود دارد که به آن ها می پردازیم. سیم های افشان دارای رشته های متعدد در کنار هم هستند و اگر روی سیم عبارت AF و MH نوشته شده باشد، به معنی افشان بودن آن سیم است. سیم ها افشان از تعداد زیادی رشته ای مسی نازک تشکیل شده اند (هادی مسی نرم شده). طول سیم به دلیل پیچش و انعطافی که دارد بیشتر است پس مقاومت الکتریکی آن نیز در طول بیشتر خواهد بود.

سیم افشان در قطرهای مختلف در بازار وجود دارد و البته در سیم و کابل دامغان نیز می توانید آن را خریداری فرمایید. جالب است بدانید که این سیم ها به دلیل این که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی می باشند به همین دلیل از آن ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شود سیم های افشان با نشان اختصاری NYAF در بازار شناخته می شوند. عمده مصرف این سیم ها در صنعت ساختمان، جهت برق رسانی به سیستم های روشنایی و پریزها می باشد.

نام گذاری سیم ها

برای نام گذاری سیم و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق، جنس هادی، شکل هادی و … حروفی نسبت داده اند ( علائم اختصاری سیم و کابل ها ) که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقاَ می توان به نوع سیم و کابل ها علی الخصوص سیم افشان و مورد مصرف آن پی ببریم.

سیم وکابل افشان

این حروف عباتند از:

N: نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

Y: عایق P.V.C دور هر رشته است.

Z و S: علامت سیم های مخصوص

F: علامت سیم های نرم

A: برای سیم کشی داخل لوله ها

M: به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است.

کاربرد سیم های افشان در ساختمان سازی

سیم افشان بطور عمده برای نصب در وسایل برقی و نیز حفاظت سیستم های روشنایی، درمحیط های خشک، درون لوله ها و زیر و روی گچ مناسب است و بطور کلی در موارد ذیل استفاده دارد:

  • سیم تلویزیون
  • سیم وسایل تصویری

ساختار کابل افشان

در سیم افشان ( سیم انعطاف پذیر یا سیم قابل انعطاف ) هادی از جنس مس آنیل شده با خلوص بالا و از نوع گروه ۵ ( هادی انعطاف پذیر یا هادی افشان ) بوده که ویژگی های هادی مورد استفاده در کابل افشان می بایستی مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ISIRI ۳۰۸۴ و یا استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ نیز باشد.
عایق به کار رفته در سیم و کابل افشان آمیزه پلیمر PVC ( پی وی سی ) از نوع پلیمر PVC/C می باشد.
ولتاژ تست در سیم های افشان با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ، ولتاژ ۲۰۰۰ ولت و در سیم های افشان با ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ، ولتاژ ۲۵۰۰ ولت می باشد.

سیم های افشان بر اساس مشخصه ولتاژ نامی به دو گروه تقسیم می گردند:

  • سیم و کابل افشان دارای ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت
  • سیم افشان دارای ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت

مراحل تولید سیم افشان

  • نازک کاری
  • مرحله آنیل کاری
  • مرحله بانچ (تاباندن رشته های مس)
  • مرحله عایق کاری (تولید زیره کابلی-سیم)
  • مرحله روکش زنی (اکسترودرکابل)
  • مرحله بسته بندی سیم افشان