از جمله پارامتر های پایه ای که بر قیمت کابل اثر می گذارند مي‌توان ایرانی یا خارجی بودن کابل، نوع رسانا و کیفیت و قطر کابل ها اشاره کرد. برای اثر هر یک از این پارامتر ها بر قیمت سیم و کابل برق، توضیحات مختصری ارائه خواهیم کرد.

قیمت سیم و کابل برق

همان‌طور که عنوان شد نمونه های متفاوت سیم و کابل از لحاظ قیمت با هم متفاوتند. برای مثال قیمت یک حلقه کابل برق دو در یک و نیم از قیمت کابل دو در دو و نیم کمتر است. پس همان‌طور که مشاهده کردیم قطر کابل ها بر قیمت کابل برق اثر می گذارند.

عوامل مهم قیمت گذاری کابل

ایرانی یا خارجی بودن کابل ها از دیگر پارامتر های تأثیرگذار است. به‌طور کلی قیمت کابل خارجی از کابل برق ایرانی بسیار بیشتر است و کابل های ایرانی دارای قیمت‌های مناسب تری هستند.

یکی از عواملی که در قیمت کابل برق سه فاز موثر است، جنس آن است. باتوجه به جنس قیمت محصولات متغیر است. باید جنس آن‌ها دوام زیادی داشته باشد که احتمال بروز برق گرفتگی و آتش سوزی را به‌دنبال نداشته باشد و آسیب های جبران ناپذیری وارد نکنند.

همچنین باید از تاییدیه های استاندارد برخوردار باشند تا امکان صادر کردن آن‌ها به‌راحتی وجود داشته باشد. صادرات و واردات کابل برق سه فاز در نوسان قیمت بسیار تأثیرگذار است. البته تورم هم در نوسان قیمت بی تاثیر نیست.

به این نکته توجه کنید که قیمت کابل هرگز معیار مناسبی برای تعیین کیفیت آن نیست زیرا شرکت‌های ایرانی تمام تلاش خود را برای تولید سیم و کابل با کیفیت به کار می‌گیرند.

کیفیت؛ معیار مناسبی برای تعیین قیمت کابل برق است زیرا کم و زیاد بودن قیمت سیم و کابل، هرگز فروش آن را تضمین نمی‌کند بلکه این کیفیت است که بر میزان خرید سیم برق تاثیر می‌گذارد.

 کابل های ارزان قیمت و ویژگی های آن‌ها

در گذشته استفاده از کابل های مسی در زمینه ی تولید و توزیع برق بسیار رایج بود اما در سال‌های اخیر، کابل های آلومینیومی جایگزین مناسبی برای کابل های مسی شده‌اند.

قیمت کابل برق آلومینیومی نسبت به مسی پایین‌تر است و همچنین وزن کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی کمتر است و دلیل دیگری که خریداران را مجاب به خرید کابل های آلومینیومی می‌کند سهولت در استفاده از کابل های آلومینیومی در تیر های چراغ برق است.

کابل های آلومینیومی شامل دو دسته کابل های زمینی و کابل های خود نگهدار هستند. کابل های خود نگهدار در مدت کوتاهی رونق خوبی در بازار گرفتند. زیرا از استاندارد های لازم برخوردار هستند. از مزایای کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی میزان پایین بودن مقاومت الکتریکی کابل های آلومینیومی است؛ هرچه مقاومت الکتریکی پایین‌تر باشد بهتر است.

اما مهم‌ترین تفاوت میان کابل های مسی و کابل آلومینیومی صرفه اقتصادی کابل آلومینیومی است. قیمت کابل برق آلومینیومی نسبت به کابل مسی مناسب‌تر است و باتوجه‌به گرانی روز افزون قیمت سیم و کابل برق مسی، کابل آلومینیومی ارزان‌تر و در دسترس هستند و خطر به سرقت رفتن کابل آلومینیومی نیز کمتر است. کاربرد کابل های آلومینیومی در توزیع برق ساختمان های مسکونی، سیم کشی برق بعضی از هواپیما ها و خطوط انتقال نیرو و توزیع برق محلی است.

نکاتی در رابطه با خرید کابل برق

خریداران کابل برق باتوجه‌به چند نکته می‌توانند محصولی مطمئن و با قیمت مناسب را خریداری کنند. در ادامه ی مطلب نکات مهم در این زمینه بیان شده است.

اگر در زمینه ی خرید کابل اطلاعات کافی ندارید حتما با یک متخصص در زمینه ی فروش سیم و کابل مراجعه کنید.

توجه کنید کابل سنگین لزوما یک کابل با کیفیت نیست. بعضی از تولید کنندگان سود جو با کم کردن حجم هادی و افزایش عایق سعی می‌کنند محصول بی کیفیت را به‌جای محصول استاندارد به فروش رسانند. البته که قطر مناسب عایق می‌تواند از اتصال کابل ها جلوگیری کند اما هادی درون آن‌ها باید دارای حجم مناسب باشد و قطرعایق نیز به‌طور استاندارد روی هادی کشیده شده باشد. سعی کنید در این زمینه از یک متخصص در زمینه ی برق کشی کمک بگیرید. برای داشتن اطلاعات کافی از قیمت کابل برق با سایت سیم و کابل برق دامغان همراه باشید.

  • جنس هادی بسیار مهم است و در قیمت کابل برق تاثیر بسیاری دارد. هادی از جنس مس بهترین هادی است و بر آلومینیوم و قلع برتری دارد.
  • سطح سیم و کابل ها باید بدون برجستگی یا فرو رفتگی باشد.
  • در صورت برش در سطح مقطع کابل، هادی باید درست در مرکز عایق باشد.
  • عایق باید به طور یک دست و مساوی روی هادی کشیده شده باشد.